wtorek, kwietnia 24, 2007

Euro 2012

Ulegając modzie do rozważań nt. Euro 2012, ciekawy artykuł o domenach związanych z mistrzostwami. Wiadomo było, że tak będzie... ;)

czytaj tutaj
Kilka słów o tym gdzie się udzielaliśmy:
Osobiście mogę opowiedzieć o dwóch konferencjach odbywających się kolejno na Politechnice Gdańskiej:

NetVision7 19-22 kwietnia (www.netvision.pl)
Pod tą nazwą kryje się Seminarium Biznesu i Nowych Technologii, na które składają się liczne wykłady, pokazy oraz szkolenia. Pozwolę sobie opisać kilka:
"Web 2.0 kolejna internetowa bańka?" - szkolenie dotyczące nowej generacja stron internetowych, w których coraz bardziej istotną rolę odgrywają użytkownicy. Bardzo dobre prezentacje przygotowane przez przedstawicieli Cafe News.
"How to make money on VoIP" - wykład poświęcony telefonii internetowej i przyszłości zastosowania tej technologii przesyłania dźwięku. Wykład poprowadził przedstwiciel Datera Jan Wyrwiński.
"Knowledge management. Decisional DNA" - prof. Edward Szczerbicki (ZiE PG) opowiadał o teoriach zarządzania wiedzą.

Seminarium szkoleniowe w zakresie ochrony praw własności intelektualnej organizowane przez Polski oraz Duński Urząd Patentowy przy współpracy Regionalnego Centrum Informacji Patentowej przy PG. Szkolenie miało na celu przybliżyć tematykę m.in. patentów, znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz użytkowych. W skrócie - dobrzy wykładowcy i ciekawe materiały konferencyjne.


środa, kwietnia 18, 2007

Hmm...???

LAS VEGAS--Google is very near enacting a filtering service that would prevent copyright content from being uploaded to video-sharing site YouTube, CEO Eric Schmidt said Monday.

więcej w artykule w ZDNet: tutaj

piątek, kwietnia 06, 2007

Link do artykułu "Poezja ks. Twardowskiego zakazana dzieciom"(tvp). Artykuł dotyczy kontrowersji wokół ostatnich działań dr Aleksandry Iwanowskiej-spadkobierczyni praw autorskich do twórczosci ks.Jana Twardowskiego(1915-2006).

http://tvp.pl/120,20070404481657.strona

Jako pierwsza sprawę na swoich łamach poruszyła "Rzeczpospolita" :

1.Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą:
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/pierwsza_strona_070404/pierwsza_strona_a_4.html

2.Jak zarobić na prawach do księdza Jana:
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070404/kraj/kraj_a_6.html

wtorek, kwietnia 03, 2007

Święte oburzenie©

W serwisie informacyjnym Wirtualnej Polski pojawił się artykuł autorstwa Krzysztofa Cibora o dość dramatycznym tytule "Rząd dotuje Microsoft".

link

W treści czytamy słowa oburzenia spowodowane faktem, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda 62 mln zł na nowe pakiety Microsoft Office. Czy jest to "skandal"? No cóż - faktycznie trzymamy się jednego systemu informatycznego - niekoniecznie najtańszego, najsprawniejszego itd. Jednak może w tym właśnie momencie dochodzą do głosy reguły wolnego rynku - może łatwiej jest wydać pieniądze na coś sprawdzonego i z jasnymi już zasadami obsługi. Być może zajęłoby wieki nauczenie wszystkich pracowników ZUS-u (bez urazy) obsługi nowego edytora tekstu. Może jednak łatwiej dotrzeć z doc'owskim Płatnikiem do większości społeczeństwa, skoro większość społeczeństwa korzysta z Word'a.
To co mi się w tym artykule podoba, to fakt, iż ktoś o wolnym oprogramowaniu mówi, tłumaczy, grymasi i powątpiewa. Bo czyż nie własnie pisaniem artykułów, dobrym marketingiem i starannymi zabiegami można coś zmienić na wolnym rynku? To co byłoby najgorsze, to wymuszenie stosowania wolnego oprogramowania - wbrew woli wszystkich zainteresowanych, a tylko po to, żeby dać po łapach złemu Microsoftowi...

poniedziałek, kwietnia 02, 2007

STLT ratyfikowany przez pierwsze państwo

Singapur jest pierwszym państwem, które ratyfikowało singapurski Traktat o prawie znaków towarowych (Singapore Treaty on the Law of Trade Marks - STLT).
STLT jest wynikiem prac WIPO mających na celu, przede wszystkim, przystosowanie poprzedniego Traktatu o prawie znaków towarowych (TLT) z 1994 r. do postępu technologicznego ostatniej dekady. Obejmuje takie zmiany jak ułatwienie procedury aplikacyjnej, także poprzez różne środki nowoczesnej komunikacji, a także dopuszcza rejestracje znaków towarowych w postaci hologramów, znaków niewidocznych, dźwiękowych oraz smakowych.
Singapur jest pierwszym państwem, które ukończyło proces ratyfikacyjny. Traktat podpisało już 50 państw (bez Polski), co może sugerować ich chęć wspierania tej inicjatywy i dalszej implementacji. Żeby tarktat wszedł w życie musi go podpisać co najmniej 10 państw.

nota prasowa WIPO: tutaj
tekst STLT: tutaj