czwartek, stycznia 29, 2009

ALDI vs ALDO S

W Rzeczpospolitej można znaleźć artykuł o sporze między nimieckim Aldi a przedsiębiorstwem Aldo S - "W wyroku z 11 grudnia 2008 r. (sygn. VI SA/Wa 1601/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się z Urzędem Patentowym, że oba te znaki różnią się wizualnie oraz brzmią inaczej. W tak krótkich znakach nawet jedna litera, może decydować o braku konfuzji." artykuł

poniedziałek, stycznia 19, 2009

Pirat to również klient.

Jason Holtman - przedstawiciel firmy Valve podczas zorganizowanej konferencji Game Business Law w Dallas w Texasie stwierdził że "Piraci to niewystarczająco obsłużeni klienci".

artykuł w onecie

artykuł 2

artykuł 3

o piratach jako konsumentach mówił w 2004r. w wywiadzie Felix Oberholzer-Gee.

warto też przeczytać wywiad z Ramonem Casadesus-Masanellem o iTunes i p2p jako dwóch modelach dostarczania dóbr niematerialnych.

Wydawcy prasy - Infor Biznes i Presspublica planują złożyć pozwy przeciw serwisom internetowym które naruszają ich prawa autorskie.

Polecam szczególnie pierwszy artykuł na stronie GP

artykuł na stronach gazeta.pl

Domyślam się że za szkodliwe cytowanie autorzy uznają takie w którym nie podaje się źródła
z którego się cytowało lub mechanicznie wkleja się treść artykułu. Jednak na stronach GP znalazłem zdanie o serwisie Sfora.pl "To serwis, który jest jednym wielkim przeglądem prasy - streszcza artykuły z gazet, podając link do źródła ich pochodzenia." Z ów zdania nie wynika wprost że serwis narusza prawo autorskie w myśl

art. 25. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
z dnia 4 lutego 1994 r.

1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1) już rozpowszechnione:
a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
b) aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione,
c) aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie,
2) krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów, o których mowa w pkt 1 lit. a) i b),
3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych,
4) mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby,
5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.

2. Za korzystanie z utworów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c), twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.
3. Rozpowszechnianie utworów na podstawie ust. 1 jest dozwolone zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do publicznego udostępniania utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, z tym że jeżeli wypłata wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, nie nastąpiła na podstawie umowy z uprawnionym, wynagrodzenie jest wypłacane za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

zapraszam do dyskusji.

Znów podobne logo
Opisywałem ostatnio sprawę logo wschodzącego Białegostoku. Tym razem sprawa mniej znana, a może wręcz nieznana. Moją uwagę zwróciły loga dwóch organizacji. Chodzi o partię Prawica Rzeczypospolitej, której logo przedstawia czerwony trójkąt z wpisanym krzyżem lotaryńskim.

Drugą organizacją jest słowackie stowarzyszenie Slovenske Hnutie Obrody (Słowacki Ruch Odrodzenia). Jego flaga przedstawia czerwony prostokąt z wpisanym krzyżem lotaryńskim.

Należy jednak wskazać różnice między oboma wzorami. Streszczają się one do kształtu pola, oraz stylistyki krzyża. Nie da się jednak ukryć, że są do siebie podobne. By być uczciwym należy podkreślić, że Prawica Rzeczypospolitej posługuje się także pięcioma innymi wersjami logo. Jednak każda z nich zawiera omawiany na początku element. W tym miejscu pokazujemy jedną ze zmutowanych wersji logo.

Warto się także zastanowić skąd wybór takiej symboliki. W przypadku Słowackiego Ruchu Odrodzenia wytłumaczenie wydaje się być szalenie proste. Krzyż lotaryński jest bowiem stałym i ważnym elementem herbu Słowacji. W przypadku Prawicy Rzeczypospolitej należało by się doszukiwać raczej odwołania do herbu Jagiellonów. Choć oczywiście nie ma w tym względzie pewności. Można się natomiast zastanowić, czy podobieństwo loga nie wynika ze świadomej inspiracji. Warto bowiem zwrócić uwagę, że obie organizacje mają silnie zarysowany harakter narodowy. Być może więc podobne logo jest wynikiem jakiejś współpracy obu organizacji?
Wzory zaczerpnięte zostały ze stron internetowych obu organizacji. PR i SHO

niedziela, stycznia 18, 2009

IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) podało raport za ostatni rok.

wynika z niego że 95% muzyki pochodzi z nieoficjalnego obiegu. Wartość rynku sprzedaży muzyki
w internecie zwiększyła się o 25% i wyniosła 3,7 mld USD.

RAPORT

artykuł na ten temat

środa, stycznia 14, 2009

Youtube wycisza klipy naruszające prawa autorskie.

Serwis Youtube zaczął pozbawiać dźwięku te z klipów które wg autorów serwisu naruszają prawa autorskie. Przy klipach z wyłączonym dźwiękiem podana jest informacja o takiej treści "Ten film wideo zawiera ścieżkę dźwiękową, na której użycie nie wyraził zgody co najmniej jeden z właścicieli praw autorskich. Dźwięk został wyłączony." Krótkie artykuły na ten temat: You Tube w wersji niemej

YouTube Now Mutes Videos With Unauthorized Copyrighted Music

komentarz jednego z użytkowników w formie klipu 

Firma Aceites del Sur-Soosur zgłosiła do Urzędu Patentowego markę LA ESPAŇOLA bez żadnej grafiki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że ów znak nie kojarzy się
z konkretnym producentem tylko z krajem z którego pochodzą produkty. Artykuł na ten temat

Prawo prasowe i media

Poniżej polecamy wywiad z mecenas Ewą Kurowską-Tober, dotyczący prawa prasowego. Wywiad Radia TOK FM.

poniedziałek, stycznia 12, 2009

Konferencja WIPO
Co prawda konferencja odbyła się dawno, dawno temu bo między 17 a 19 października 2007, ale dopiero teraz trafiłem na jej zapis w internecie. Umieszczone poniżej pliki wideo to dwa panele dyskusyjne poświęcany zarządzaniu prawami autorskimi:


Pierwszy poświęcony jest międzynarodowym regulacjom w zakresie zarządzania prawami autorskimi.


Drugi temat to pojawienie się nowych usług i związane z tym problemy w zarządzaniu prawami autorskimi. Zjawisko zostało opisane w pryzmacie pojawienia się nowych technologii.
Białystok - wschodzące miasto

Niedawno media obiegła informacja o nowym logo mającym promować miasto Białystok. Spółce Eskadra Group zarzucano, że nowe logo jest plagiatem znaczka Centrum Społeczności Gejowskich, Lesbijskich, Biseksualnych i Transseksualnych z Nowego Jorku. I to właśnie za sprawą faktu, że o chodziło o tego typu organizację, sprawa stała się głośna. Przypuszczenie, że doszło do naruszenia praw autorskich było w zasadzie tylko pretekstem. Najlepszym dowodem jest tytuł artykułu Moniki Kosz-Koszewsiej w Gazecie Wyborczej „Białystok ma logo jak nowojorscy homoseksualiści”. Oczywiście problemem nie jest to, że logo jest plagiatem, ale to że jest podobne do loga homoseksualistów.

Rozsądnie zachował się prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, który zlecił ekspertyzy prawne. Nieco energiczniejszą decyzję podjęli Białostoccy radni PiS, którzy pragną zmiany uchwały w sprawie nowego logo. W swoim wystąpieniu zastanawiają się między innymi „jak się czuli kibice Jagielloni, którzy na stadionie wywieszali taki transparent” (z logo). Chciałbym wierzyć, że radnego martwi to, że na trybunach powiewał plagiat. Chciał bym też wierzyć, że inny radny „nie chce chodzić na zakupy z taką torbą reklamową” (także z logo) również ze względu na plagiat.


Przedsiębiorstwo, które projektowało logo wydało oświadczenie, w którym próbują wyjaśnić sprawę plagiatu.(pełny tekst) Nie chcę rozsądzać kto ma rację, ale muszę przyznać, że to tłumaczenie wydaje się być częściowo naciągane. Szczególnie rzucają się w oczy dwa argumenty. Pierwszy z nich mówi, że logo Białegostoku jest podobne do starej wersji logo organizacji nowojorskiej. To oczywiście żaden argument. Fakt, że organizacja nie posługuje się logiem od jakiegoś czasu nie wyklucza plagiatu. Drugi wątpliwy argument, to wskazanie na podobieństwa między innymi logami. Cóż, to że inni kopiowali nie znaczy, że nam wolno :)
Ciekawy jest natomiast plik załączony do oświadczenia. Pokazuje on kolejne wersje logo wschodzącego Białegostoku. Wyraźnie widać jak logo w każdej nowej odsłonie było coraz mniej podobne do spornego znaczka. Czyżby agencja reklamowa chciała zasugerować inspirujący charakter nowojorskiego logo?

(zdjęcie ze strony http://www.eskadra.com.pl/news/more/oswiadczenie_w_zwiazku_z_informacja_podana_na_portalu_gazetapl_w_dniu_26_grudnia_2008_r_dotyczacej_logotypu_miasta_bialystok)

Velux vs Okpol

Ciekawa sprawa, obie spółki miały zarejestrowany znak towarowy różniący się od drugiego jedynie napisem "Velux okna do poddaszy" i "Okpol okna do poddaszy". Oznacza to, że samo zarejestrowanie znaku nie wystarcza aby posługujący się nim podmiot nie popełniał czynu nieuczciwej konkurencji. Sąd Najwyższy "czynem nieuczciwej konkurencji jest nie tylko działanie sprzeczne z prawem, ale także z dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta." (sygn. V CSK 109/08). Więcej tutaj.

Google grzeje planetę (?)

Polecam 2 artykuły o tym jak wyszukiwanie w Googlu wpływa na środowisko.

arytkuł 1

artykuł 2

czwartek, stycznia 08, 2009

Richard Stallman będzie gościem drugiej edycji konferencji "Giganci IT w Krakowie" która odbędzie się 14 stycznia 2009r w Krakowie. Więcej informacji