sobota, października 27, 2007

Ochrona prywatności zamiast praw autorskich
Należało by się spodziewać, że niechciane nagranie wykładu powinno być rozpatrywane w kontekście praw autorskich. Jednak zupełnie włoska policja doszukała się w tym zupełnie innego problemu. Otóż uznała, że nagranie lekcji w szkole jest naruszeniem prywatności. Teza bardzo odważna, bo przecież prowadzący wykład musi sobie zdawać sprawę że jest to wystąpienie publiczne. Nauczyciel nie prowadzie w szkole zajęć prywatnie. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że włoska prokuratura zachowa więcej rozwagi niż policja.

Artykuł na stronie portalu o2.pl
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=418066
CBA KRADNIE FILMY?

Jak donoszą portale tvn24.pl a także onet.pl,wobec właściciela najciekawszego imienia wsród agentów
CBA, Temistoklesa Brodowskiego (aktualnie jeszcze rzecznika CBA), zostało wszczęte wewnętrzne postępowanie. "Afera" ta wybuchła po publikacji w najmłodszym dziecku wolnej prasy polskiej - dzienniku "Polska"- artykułu opowiadającego historię pewnego, wtedy jeszcze, rzecznika policji w Wołominie, który to wsród swoich kolegów rozprowadzał płyty z nielagalnymi filmami. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż płyty były zaopatrzone w obwoluty z logiem i nazwą "Tokles Film". Sam Temistokles twierdzi że nie ma pojęcia o czym wogole jest mowa. Najzabawniejsza w calej tej historii jest, moim zdaniem, reakcja posłanki Julii Pitery która, cytuję " doniesieniami oburzona jest Julia Pitera, która w nowym rządzie ma być urzędnikiem odpowiedzialnym za walkę z korupcją. – To kolejna nietrafiona decyzja personalna w CBA. Coraz bliższa jestem myśli o konieczności audytu służb - mówi posłanka. - Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś pracuje w CBA, a wcześniej zarabiał na kradzieży praw autorskich - dodaje."
Jeżeli oskarżenia "Polski" się potwierdzą Temistoklesowi B. grozi 12 tys zł i do 3 lat pozbawienia wolności.

Artykuł na tvn24.pl.
Artykuł na onet.pl.


piątek, października 26, 2007


Prawa autorskie w Polityce

W najnowszej polityce znaleźć można artykuł Mirosława Pęczaka o zmianach w sposobie dystrybucji muzyki. Można go przeczytać także na stronie internetowej wydawnictwa. (Czytaj)
Pod artykułem znajdują się linki do innych artykułów o podobnej treści.

Nowe Technologie w Polskim Radiu

Przeglądając ofertę podcastową Polskiego Radia zauważyłem audycję "Nowe Technologie". Przesłuchałem program na temat sieci Peer2Peer. Na podstawie tej jednej audycji wnoszę że jest to program popularyzatorski przeznaczony dla słuchaczy raczej nie zaznajomionych z tematem. Jeśli ktoś zaczyna z tematem, to może i warto posłuchać. Podcast znajduje się pod adresem:

http://www.polskieradio.pl/podcasting/show/?nr=2&name=radiowe_polecane

czwartek, października 25, 2007

Odkryto nowy rodzaj spamu tzw - 'spam giełdowy', który ma na celu zwiekszenie ceny niektórych akcji przez reklamowanie ich w przesyłanych masowo plikach mp3. Ten rodzaj zaśmiecania poczty elektornicznej został wykryty przez analityków w laboratorium antyspamowym firmy Kaspersky.
Wiecej tutaj
Kolejny sygnał świadczący o tym, że rynek muzyczny będzie się drastycznie zmieniał.
Niedawno media informowały, że Madonna podpisała dziesiecioletni kontrakt z firmą Live nation, która do tej pory zajmowała się przede wszystkim organizacją koncertów. Kontrakt jest wyceniany na $120m i daje Live nation prawa do wszystkich projektów gwiazdy związanych z muzyką.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/7047969.stm

środa, października 24, 2007


spotkanie koła

Dziś odbyło się pierwsze spotkanie koła, na którym ustaliliśmy ogólny plan działania na bieżący rok akademicki. Ponieważ brzmiało to niepokojąco poważnie, szybko udaliśmy się na nieoficjalną część spotkania. Tam też uwieczniliśmy nasze podobizny na wsze czasy, poprzez zdjęcia pamiątkowe. Siedzący w centralnym punkcie gentelman to nowy członek naszego koła - Oskar.




sobota, października 20, 2007

Żurawski vs Tp S.A. - ciąg dalszy

W marcu umieściłem post dotyczący problemu wykorzystywania wizerunku byłego kapitana reprezentacji Macieja Żurawskiego przez Telekomunikację Polską (w konflikt wmieszany był też Polski Związek Piłki Nożnej). Jeżeli kogoś interesuje dalsza historia sporu to zachęcam do przeczytania arytkułu, który znalazłem w Gazecie Prawnej. Warto to zrobić również z tego względu, iż można się zapoznać jaką opinię o tej sprawie ma opiekun naszego koła dr Maciej Barczewski.

link
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2059.221.0.39.20.1.0.1.htm

ps.
Komentowany w artykule wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczy powództwa, które Żurawski wytoczył Polskiemu Związkowi Piłki Noznej (tak wynika z artykułu). Zdaniem Dziennika, komentującego ten sam wyrok w artykule "Żurawski, czyli polski Bosman"
link
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=62038

Pozwanym był sponsor kadry-Tp S.A.
Komu wierzyć?

piątek, października 19, 2007


Orędzia do narodu

Jeszcze nie ma północy, więc na szybko wrzucam temat "wyborczy". Mieliśmy dziś okazję zobaczyć aż dwa orędzia, przygotowane przez TVP, a później retransmitowane w całości przez TVN24.
Zastanawiam się czy orędzie do narodu jest materiałem urzędowym w myśl art.4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mówi on, że:
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego: [...] 2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole[...]

Wyróżnienie materiałów obok dokumentów sugeruje że może chodzić o coś, co nie ma formy tekstowej. Choć orędzie jako utwór audiowizualny jest tworzony nie tylko przez przemiawiającego, ale także ekipę TVP wydaje się niepotrzebny komentarz jaki usłyszałem w TVN24. Prezenter mówił że usłyszymy orędzie dla TVP. Orędzie było dla narodu, a nie dla stacji. Moim zdaniem TVP nie przysługiwały autorskie prawa osobiste jako współtwórcy, właśnie na mocy przytoczonego art.4 ustawy. Jakie jest Wasze zdanie?

I proszę bez komentarzy politycznych :)

Prawa autorskie w YouTube.com

Serwis internetowy YouTube.com zaprezentował nowy system ochrony praw autorskich. Dzięki porównaniu materiału filmowego nadesłanego od producentów z materiałami umieszczonymi w serwisie, odkryć będzie można plagiaty. W ten sposób filmy będzie można usuwać szybko i automatycznie. Więcej informacji znaleźć można w artykule Zuzanny Szybisty w Gaziecie Wyborczej, oraz na stronach serwisu YouTube.com

czwartek, października 18, 2007

Nowy rok akademicki

Co prawda Lucek mnie już wyprzedził z wpisami, ale to raczej należy mu zaliczyć na plus. Uprzejmie donoszę, że pierwsze spotkanie koła planowane jest na przyszłą środę, czyli 24.X.2007 r. o 17:15. Salę podam później.
Serdecznie wszystkich zapraszamy. Tych z koła, jak i spoza koła. Po części mało oficjalnej, dla chętnych odbędzie się część jeszcze mniej oficjalna gdzieś poza uczelnią.
Polecam też zerknięcie na informację o spotkaniu, którą znalazł Marek. Wszystko na stronie http://prawo.vagla.pl/node/7482

czwartek, października 11, 2007

10 października 2007 zespół Radiohead zamieścił w internecie swoją nową płytę - In rainbows, dając kupującym możliwość wyboru ceny, wydaje mi się że jest to ciekwa alternatywa dla obecnego systemu dystrybucji. Zainteresowanych odsyłam na http://www.inrainbows.com/

wtorek, października 09, 2007

Na stronach Rzczpospolitej pod tym adresem - http://www.rp.pl/artykul/60888.html znajduje sie interesujacy artykul profesorow Janusza Barty i Ryszarda Markiewicza o rejestracji e-dziennikow.