poniedziałek, marca 05, 2007

W piątek 2 marca 2007r miałem przyjemność uczestniczyć w VIII Konferencji Wydziałowej wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego - "Prawo wobec nowych technologii". Podczas konferencji została wygłoszona seria krótkich (ok 20 minutowych) wykładów, trzeba zauważyć że poziom merytoryczny był bardzo wysoki. Poruszone zostały nie tylko aspekty prawa własności intelektualnej ale również kwestie jak technologia zmienia otoczenie pracy prawników (wystąpienia prof. dr hab. Tadeusza Tomaszewskiego z Instytutu Prawa Karnego UW "Dowód naukowy przed sądem" oraz dr Jacka Petzela z Instytutu Nauk o Państwie i Prawie UW "Komputerowe systemy wyszukiwania informacji prawnej a potrzeby ich użytkowników"). Bardzo interesujący był wykład dr Anny Rosner z Instytutu Historii Prawa - "Nowe technologie w kształtowaniu postaw społecznych wobec prawa. Prasa Księstwa Warszawskiego wobec propagandy", który stanowił świetne wprowadzenie historyczne do konferencji. Na uwagę zasługiwał również wykład dr Przemysława Konieczniaka "Pojęcie godności ludzkiej a zastosowanie nowych technologii wobec człowieka" w którym stawiał bardzo śmiałe i przy tym kontrowersyjne tezy o 'godności' jako "najgorszej klauzuli generalnej", warto wspomnieć że w czasie dyskusji skutecznie swego stanowiska bronił. Problem ochrony dóbr osobistych w środowisku Internetu poruszyly wykłady dr Adama Bodnara i prof. dr hab. Franciszka Longchamps de Berier również należały do bardzo ciekawych. Czekam na materiały pokonferencyjne i życzę sobie więcej tak udanych konferencji.

3 komentarze:

Marek Romanowski pisze...

Zgadzam się z Lucjanem. Nie można mieć większych zastrzeżeń co do poziomu wystąpień jak i organizacji samej konferencji. Oprócz tego co przedstawił Lucjan uważam, że warto jeszcze wspomnieć o prezentacji dwóch młodych pracowników naukowych WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przedstawili alternatywę dla obecnego systemu penitencjarnego.
Na pewno każdy słyszał o przeludnieniu panującym w polskich zakładach karnych i aresztach (kolejka osób czekających na odbycie kary pozbawienia wolności cały czas się wydłuża). Zdaniem dr Michała Fajsta i mgr Pawła Waszkiewicza sposobem na to mogło by się okazać wykozystanie nowych technologii w sposobie odbywania kary w stosunku do sprawców drobnych przestępstw zamiast kary pozbawienia wolności stosowano by tzw. ekektroniczny nadzór nad skazanymi (poza zakładem karnym). Oprócz korzyści jaką bez wątpienia byłoby zwiększenie miejsca dla osadzonych w zakładach karnych-podkreślono również walory ekonomiczne (znacznie mniejsze koszty) takiego rozwiązania w stosunku do obecnego systemu penitencjarnego. Taki sposób odbywania kary jest coraz częściej stosowany na świecie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Plastikową opaskę nosiła Martha Stewart -amerykańska gwiazda telewizyjna polskiego pochodzenia. W Polsce za podobnym rozwiązaniem głośno opowiadała się posłanka Katarzyna Piekarska z SLD (poselski projekt ustawy o nadzorze elektronicznym nad skazanymi został przygotowany już rok temu).Wystąpenie naukowców spotkało się jednak z chłodnym (o ile nie wrogim) przyjęciem. Kilku uczestników konferencji podczas dyskusji zasugerowało, że plastikowa opaska noszona na okrągło (bez możliwości jej zdjęcia) ,może spowodować uszkodzenie ciała i należy się zastanowic czy takie rozwiązanienie nie jest rodzajem kary cielesnej (sprzeczność z konstytucją ,EKPCz i Kodeksem karnym ). Dodatkowo zarzucono pomysłowi, iż skazanych i osadzonych w stosunku do których można by było zastosować takie rozwiązanie jest niewielu. Osobiście jestem zwolnikiem elektronicznego nadzoru -chyba każdy wolałby cieszyć się wolnością nawet z opaską na nodze anieżeli mieć 2,5 metra kw. do dyspozycji w celi.
Na zakończenie dodam, że również życzył bym sobie, aby podobnych konferencji było więcej .Niestety z ust pana dziekana WPiA UW nie padła zapowiedź powtórzenia jej w przyszłości :(

Dla osób zainteresowancych tematem systemu elektronicznego nadzoru nad skazanymi polecam wykład Prof. dr hab. Zygfryda Siwika

http://wtvi.prawo.uni.wroc.pl/dydak.html

Lucjan Sroczynski pisze...

pod tym adresem znajduje sie prezentacja dr Adama Bodnara
http://prawo.vagla.pl/files/dr_a_bodnar_prezentacja_papier_WPIA.pdf

Lucjan Sroczynski pisze...

http://prawo.vagla.pl/files/dr_
a_bodnar_prezentacja_papier_WPIA.pdf

widze ze cos mi sie zle wkleilo powyzej, dlatego podaje adres jeszcze raz