poniedziałek, stycznia 19, 2009

Znów podobne logo
Opisywałem ostatnio sprawę logo wschodzącego Białegostoku. Tym razem sprawa mniej znana, a może wręcz nieznana. Moją uwagę zwróciły loga dwóch organizacji. Chodzi o partię Prawica Rzeczypospolitej, której logo przedstawia czerwony trójkąt z wpisanym krzyżem lotaryńskim.

Drugą organizacją jest słowackie stowarzyszenie Slovenske Hnutie Obrody (Słowacki Ruch Odrodzenia). Jego flaga przedstawia czerwony prostokąt z wpisanym krzyżem lotaryńskim.

Należy jednak wskazać różnice między oboma wzorami. Streszczają się one do kształtu pola, oraz stylistyki krzyża. Nie da się jednak ukryć, że są do siebie podobne. By być uczciwym należy podkreślić, że Prawica Rzeczypospolitej posługuje się także pięcioma innymi wersjami logo. Jednak każda z nich zawiera omawiany na początku element. W tym miejscu pokazujemy jedną ze zmutowanych wersji logo.

Warto się także zastanowić skąd wybór takiej symboliki. W przypadku Słowackiego Ruchu Odrodzenia wytłumaczenie wydaje się być szalenie proste. Krzyż lotaryński jest bowiem stałym i ważnym elementem herbu Słowacji. W przypadku Prawicy Rzeczypospolitej należało by się doszukiwać raczej odwołania do herbu Jagiellonów. Choć oczywiście nie ma w tym względzie pewności. Można się natomiast zastanowić, czy podobieństwo loga nie wynika ze świadomej inspiracji. Warto bowiem zwrócić uwagę, że obie organizacje mają silnie zarysowany harakter narodowy. Być może więc podobne logo jest wynikiem jakiejś współpracy obu organizacji?
Wzory zaczerpnięte zostały ze stron internetowych obu organizacji. PR i SHO

1 komentarz:

Lucjan Sroczynski pisze...

zawierają podobny element, moim zdaniem pomylić oba loga byłoby ciężko.