niedziela, listopada 05, 2006

Okrzyk znakiem towarowym

“Let’s get ready to Rumble!”
Ten okrzyk zna na pewno każdy,kto choć trochę interesuje się boksem zawodowym. W dość swobodnym tłumaczeniu oznacza : “Przygotujmy się na wielki łomot!”. Z całą pewnością ta fraza nie zrobiłaby, tak wielkiej furory, gdyby nie jej twórca-spiker, konferansjer, mistrz ceremonii, 62-letni Michael Buffer. Wypowiada ją w charakterystyczny sposób (przedłuża samogłoski L G M).Niepowtarzalny głos i świetny wygląd sprawia, że w tej profesji nie ma sobie równych. Występuj tylko na najlepszych walkach bokserskich. Okrzyk zawsze podnosi adrenalinę wśród publiczności i obok samej walki jest największą atrakcją sporowego widowiska. Buffer słusznie postanowił dokonać rejestracji znaków towarowych “LGRTR!"® i “Ready to Rumble”® w Amerykańskim Urzędzie Patententów i Znaków Towarowych.

Jego głos (czyt. LGRTR) słychać na albumie Jock Jams, Volume1. Wystąpił w filmie "Rocky V". Postać Buffera (który stał się ikoną amerykańskiej pop kultury) zobaczymy w kreskówkach: “SouthPark“ i “The Simpsons”. Pojawił się w najbardziej znanych amerykańskich talk-show. Stworzył linie towarów Bufferzone (czapki, koszulki, breloczki z logiem “LGRTR” i grę RumblePoker). Reklamował piwo Budweiser i Pepsi. Zawarł umowę licencyjną, upowżniającą m.in. do używania znaków towarowych, z firmami produkującymi zabawki “Rumble Robots” i grę komputerową “Ready 2 Rumble boxing”.To tylko niektóre z wielu jego przedsięwzięć.

Michael Buffer ostatnio występuje również na innych imprezach sportowych: meczach NHL, NBA, bejsobolu. Amerykanin karierę rozpoczął w latach 80-tych. Sam jest autorem okrzyku i przyznaje, że jego wymyślenie zajęło mu sporo czasu (pierwotna wersja była inna).Często też go modyfikuje w zależności od widowiska np.”Let’s get ready for racing”. Za jeden występ przeciętnie inkasuje od 15 do 25 tysięcy $.To niewiele w porównaniu z tym ile pieniędzy przyniosły przedsięwzięcia i towary ze znakiem “LGRTR®"-ponad 400.000.000 $ od 1999 r. Jego brat Bruce, który jest szefem spółki The Buffer Partnership,ciągle spotyka się z przypadkami naruszania ich praw autorskich i prawa ochronnego na znak towarowy:
"Przeciwdziałamy każdemu nadużyciu. Gdy okaże się, że ktoś to robi- żądamy zaprzestania takich praktyk. Staramy się zawrzeć ugodę, która kosztuje drugą stronę z reguły kilkaset tysięcy dolarów. Jeżeli nie wyrażają na to zgody -występujemy na drogę sądową”.
W przeszłości The Buffer Partnership pozywało m.in. Columbia Pictures, New Line Cinema, Oliver North i klub hokejowy z Luisiany.

Oto link do oficjalnej strony Michaela Buffera. Można tam usłyszeć jak wypowiada “Let’s get ready to Rumble!”
źródła;
secondsout.com(Thomas Hauser)
letsrumble.com

Brak komentarzy: